Évezredes hagyományaink titkainak őrzője A „Miska-kancsó szakrális üzenetei” című korábbi írásomban, egyebek mellett, a következőket állítottam: A Miska-kancsó magán viseli a magyar nép több évezredes, ősi istenségi és világszemléleti jelképeit és a magyar hitregei ősszüleink jelképeit. A Miska-kancsó egy ember alakos boroskancsó, egyben egy ősvallási istentisztelet-szertartási edényünk reinkarnációja is lehetne. E cikkemet a következőképpen zártam: „A Miska-kancsó a 19. század terméke. Hogy lehetséges az, hogy a korabeli fazekasok 170 évvel ezelőtt akár több ezer évre is visszatekintő díszítéseket alkalmaztak?” E kérdésre keresek most választ a csatolt írásomban. a_szakrális_népművészet_utolsó_mohikánja.docxA Miska-kancsó szakrális üzeneteiA Miska-kancsó a magyar fazekas népművészet gyöngyszeme, ikonikus alakja, azonban a szakrális jelképisége túlmutat e nemes edénynek a fazekas hagyományok megjelenítésében és őrzésében betöltött szerepén. A Miska-kancsó ugyanis magán viseli a magyar nép több évezredes, ősi istenségi és világszemléleti jelképeit, a magyar hitregei ősszüleink jelképeit, továbbá számos magyar-nemzeti erkölcsi értékünket. A Miska-kancsó egy ember alakos boroskancsó, egyben egy ősvallási istentiszteleti szertartási edényünk reinkarnációja is.
További részletek a csatolt dokumentumban olvashatók.a_miska_szakrális_jelentősége.docx Újabb tanítványok a Szűcs Imre fazekasműhelyében. A Mester és Inasa program 2024. évi történései.5/8/2024 2024-ben is lehetőség nyílt arra, hogy a Csoóri Sándor Alapnak köszönhetően ismét tanítványokat fogadjon Szűcs Imre családi fazekasműhelye, így tudásátadással telt a nyár eleje. A Mester és Inas program keretein belül két inas érkezett, hogy a tiszafüredi fazekasság területén elmélyítsék eddigi tudásukat és további tapasztalatokra tegyenek szert.
Duró Réka márciusban kezdte munkáját a tiszafüredi fazekasműhelyben, mestere Szűcs Andrea fazekas népi iparművész, a Népművészet Ifjú Mestere, aki ez évtől népi játszóházvezető, népi játék és kismesterség oktató. Korongolt hagyományos edényeken kívül a laptechnikával és a felrakásos hurkatechnikával is sikeresen birkózott meg. Korongolt tányérjait és kis táljait írókázott illetve karcolt füredi motívumokkal díszítette. Laptechnikával készített táljait áttöréses, szerkesztett rozetta ékesíti, ezekre modern mázakat használt. Hurkatechnikával készült Miska kancsóját különösen nagy precízséggel kivitelezte. Díszítményét hagyományos módon plasztikus rátétekkel, karcolással és írókázással készítette. Gölöncsér Nóra májusban érkezett a műhelybe a vadregényes dél-alföldi tanyavilágból, hogy az eddig megszerzett ismereteit tovább bővítse és Szűcs Imre oktatása által a tiszafüredi fazekas-hagyományokba is belekóstolhasson. Munkája során mestere a csipkés szélű, hüvelykezett tányérok és a különleges tálak felé terelte. Ezek korongozását és díszítését egyaránt szépen teljesítette. Mindkét inassal élmény volt együtt dolgozni, hiszen jó tanítványok voltak: érdeklődők, szorgalmasak és megfogadták mestereik tanácsait. #csoorisandoralap A közös munka során készült edényeiket az alábbi fotók szemléltetik. ![]()
|
A szerkesztőA honlap Regionális Fejlesztési Egyesület Tiszafüred közreműködésével készült azzal céllal, hogy segítse Szűcs Imre munkásságának bemutatását a magyar hagyományok kedvelőinek. Szerkesztő: Szűcs István Archívum
February 2025
Kategóriák
All
|